Už asi třičtvrtě roku si představuji, jak si dojdu na masáž. Než jsem se ale stihla odhodlat, přišla do toho další vlna vládních opatření, která mi možnost téhle formy regenerace překazila. Jako druhá varianta pro zasloužený relax (po nekonečném „domácím vězení“ a několika intenzivních pracovních měsících) se nabízely lázně. Navíc jsem už někdy v únoru na portálu Kudy z nudy (a to doslova) objevila lázeňský voucher od Ministerstva pro místní rozvoj na podporu lázeňství v hodnotě 4 000 Kč na osobu. Sice bylo v té době ještě všechno zavřené, ale voucher (uplatnitelný v rámci 1. pololetí letošního roku) jsem nám s manželem i tak vygenerovala.

Když teď v květnu konečně došlo na vymodlené rozvolňování, nelenila jsem a hned jak to šlo, udělala rezervaci (už na jaře předvybraného) hotelu Prezident v Karlových Varech. Jelikož šlo od narození Medy o úplně první pobyt mimo rodinné zázemí, měli jsme celkem náročné požadavky – lázeňské procedury přímo na hotelu, bazén, wellness, fitko a za manžela nutně i finská sauna. A ideálně s polopenzí, abychom se co nejméně zaobírali tím, co a kde budeme jít, a zároveň nám to umožnilo celodenní výlety po okolí.

Podařilo se mi zkombinovat hotelovou slevu 15 %, protože šlo o rezervaci tak trošku na poslední chvíli. Jasně, že tohle je součástí marketingu, ale když kód nezadáte, sleva rozhodně nenaskakuje automaticky. Pak lázeňský voucher minus 2 x 4000 Kč.

A teď ještě #mazanytip: některé zdravotní pojišťovny přispívají z fondu prevence na lázeňské procedury. „Naše“ OZP má pro své pojištěnce dokonce kupony na 2000 Kč (přispívá 50 % hodnoty účtenky), které se dají využít, pokud v lázních zůstáváte alespoň na 2 noci. Příspěvek od ZP se uplatňuje až zpětně. A musíte doložit délku pobytu, doklady za absolvované procedury a teď ten háček – konkrétní lázeňské procedury musí být čerpány pouze u vybraných poskytovatelů lázeňské péče dle seznamu na stránkách ZP. V tomto ohledu máme tedy bohužel smůlu, protože náš hotel na (ne úplně obsáhlém) seznamu není. Z původní ceny 28 tis. (za 6 nocí) by nám bývalo mohlo vyjít ubytování s polopenzí a se šesti procedurami na 12 500 Kč pro tříčlennou rodinu. Děti do 3 jsou totiž za nula, ale tak to je téměř všude.

-> Takhle to máme tedy jen – 15 % za last minute, a – 8000 Kč za dva lázeňské vouchery, celkem za 16 500 Kč.

Na základě zkušeností z minulých pobytů ještě doporučuji přede prověřit, jestli si není lepší rezervovat procedury ještě před samotným příjezdem. Některé menší hotely nemají příliš velké kapacity nebo personál v pohotovosti a je potřeba si vše domluvit předem.

„Náš“ hotel můžu rozhodně doporučit. Meda sice byla suverénně nejmladší host, ale prostředí na ni mělo nejspíš pozitivní vliv. Zvládla velmi spořádaně absolvovat 6 snídaní a 5 večeří (1 prospala). Nejdřív byla trošku vyplašená z nového prostředí, pak se jí ale zalíbila pozornost personálu a kolem sedících hostů. A když to vypadalo na krizi, já nebo manžel jsme se s Medou urychleně odebrali na chodbu a M. lezla schody nahoru a dolu, aby se ten druhý mohl v klidu najíst. Není to ideální, ale během poslední snídaně jsme dostali upřímnou pochvalu za ukázněné a hodné dítě. Což mě fakt potěšilo. Obavy z prvního pobytu byly totiž před odjezdem značné, kór když jedna z babiček nedávno Medušku označila za Tarzánka :), co se nedá zkrotit.

A jaký je postup na čerpání lázeňského voucheru?

  • Vygenerovat pobytový voucher na www.kudyznudy.cz (od nynějška se vydávají pouze vouchery na 2. pololetí letošního roku).
  • Provést rezervaci vybraného pobytu (minimálně na 6 nocí) napřímo s ubytováním. Při rezervaci je totiž nutné uvést číslo vygenerovaného voucheru, což by třeba přes portál Booking.com nebylo možné.
  • Pokud cestujete ve dvou, můžete uplatnit slevu celkem 8 000 Kč. Pobyt musí obsahovat celkem alespoň 5 procedur (na osobu).
  • Poté hotel poukaz prověří a následně potvrdí rezervaci s konečnou cenou.
  • Určitě počítejte s extra náklady za místní/lázeňské poplatky (+ cca 21 Kč/ osoba na den) a případně za parkování (+ cca 250 Kč/ noc).

Státní příspěvek lze uplatnit na pobyty do 23.12.2021, takže pokud vás to táhne do lázní, určitě to ještě stíháte!

KNIHA KAVÁREN

Na závěr ještě přidám jeden důvod, proč mě baví cestovat po Čechách. Je to Kniha kaváren. Tu letošní jsem dostala od manžela k Vánocům, ale jinak je to už moje 4. nebo dokonce 5. vydání. Vynechala jsem jen rok 2019, kdy se dala pořídit pouze na Prague Coffee Festivalu, kam se mi jako těhotné nechtělo (když bych mohla ochutnat nanejvýš jeden šálek). Knížka provádí po 49 kavárnách z různých koutů ČR, které servírují výběrovou kávu. V každé ze zalistovaných kaváren máte oproti razítku do knížky jeden kávový nápoj zdarma. Proto bylo cílem našeho výletu mj. posbírat razítka z Lékárny (KV), Pappa Coffee, Schovaná kavárna a Walter (vše v Plzni).