–Článek jsem sice psala v době, kdyby bylo dceři 16 měsíců, ale částky každý rok aktualizuji, aby byly využitelné pro účely daňového přiznání v současném roce.—

Nejspíš nejsem jediná, kdo dospěl do fáze, kdy by dal cokoliv za občasné hlídání svého nezastavitelného dítěte. Medě je aktuálně 16 měsíců. Já si pomalu začínám všímat inzerátů na hlídací skupinky, jesličky a pohybové kroužky. A je zajímavé, že moji pozornost přitahují primárně ty, kde není nutná účast rodičů :).

Na time-management jsem byla vždycky master, ale teď na rodičovské už mi to tak moc nejde. Malá asistentka zatím nechce na mých úkolech participovat a neustálé přemlouvání všech členů rodiny, aby alespoň na chvilku pohlídali, je občas náročnější, než práci udělat bez další pomoci. Jenže to není dlouhodobě udržitelné. Od února máme zpět paní na úklid, nákupy nám nosí Rohlík za dveře bytu, obědy vařím maximálně pro dceru a sama chodím na polední menu do nedaleké restaurace (a naštěstí mají celkem pěkné dětské hřiště).

Pomohl mi rozcestník jeslí a školek

Z knihovny mám napůjčovaných několik knížek ohledně Montessori přístupu, k tomu sleduji pár zajímavých profilů na Instagramu. Což mě přivedlo na myšlenku, že bychom mohli od podzimu (kdy bude Medušce 19+ měsíců) vyzkoušet Montessori jesličky třeba na 2 dopoledne v týdnu. Přes rozcestník jeslí a školek mi padly do oka jedny soukromé jesličky, které máme v krásné dojezdové vzdálenosti od domu. Už jsem absolvovala i prohlídku školky a schůzku s paní ředitelkou. Je mi sympatický zejména adaptační program, kdy dítě chodí do jeslí nejdříve každý den v týdnu. Byť jen na 30 nebo max. 60 minut. A postupně, podle toho, jak nové prostředí zvládá, se může přejít na „celé“ dopoledne – v našem případě cca 3 hodiny, 2x v týdnu.

Jak školkovné funguje?

A teď to důležité pro vás: ŠKOLKOVNÉ, oficiálně SLEVA ZA UMÍSTNĚNÍ DÍTĚTE. Jedná se o slevu na dani, nikoliv „jen“ o odčitatelnou položku od základu daně, takže snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů a ne jen daňový základ.

Tato sleva ale nemůže jít tzv. „do plusu“ jako je tomu třeba u „slevy na dítě“, maximálně do nulové daňové povinnosti. Ideální je ale dostat se díky školkovnému „co nejblíže k nule/do nuly“ a pak „do plusu“ díky daňovému zvýhodnění na dítě.

#mazanytip

#mazanytip spočívá v tom, že pokud je s dítětem doma maminka, tatínek vydělává, děťátko je občas v jesličkách nebo ve školce, bude pravděpodobně nejvýhodnější, aby si jak školkovné, tak daňové zvýhodnění na dítě uplatnil otec. Pokud maminka pracuje pouze příležitostně a má relativně malý výdělek, nebude nejspíš ani slevu na dani moci využít (nevyjde jí v daňovém přiznání tak vysoká daň, aby mohla daňovou slevu uplatnit).
Na základě vlastní zkušenosti ale vím, že je i možné, aby např. maminka podnikatelka měla takovou daňovou povinnost, kdy využije školkovné v plné výši sama.

Co je důležité o školkovném vědět?

  • Pro rok 2023 je sleva na školkovné maximálně 17 300 Kč. Jen tak mimochodem 17 300 Kč je minimální měsíční mzda pro rok 2023.
  • Uplatňují se reálně vynaložené výdaje, takže k daňovému přiznání musíte přiložit daňový doklad/fakturu.
  • Do tzv. školkovného se započítává pouze „školné“, nikoliv stravování, výlety, kultura nebo kroužky.
  • Slevu za umístění dítěte si může nárokovat pouze jeden /ten/– z rodičů, který žije s dítětem ve společné domácnosti.
  • Můžete jej uplatnit pouze 1x za rok, při ročním zúčtování daně (zaměstnanci), nebo při podání daňového přiznání (nejčastěji osvč -> za rok 2023 si slevu odečtete v roce 2024).

Jen pozor na počet hodin „hlídání“

A dle mého názoru se taky hodí připomenout, že pokud budete dávat do jeslí nebo jiného obdobného zařízení dítě mladší do 2 let, a stále pobíráte rodičovský příspěvek, může být dítko v jesličkách maximálně 92 hodin v kalendářním měsíci, jinak o nárok na rodičovský příspěvek přijdete. Nesplníte tím totiž podmínku osobní celodenní péče, která podmiňuje výplatu RP.

Na jaké typy zařízení se školkovné vztahuje?

MŮJ (STARŠÍ) PŘÍKLAD Z PRAXE, ALE PRINCIP ZŮSTÁVÁ STÁLE STEJNÝ:

Jesle budeme pravděpodobně zkoušet od října 2021. V tomto kalendářním roce by se tedy jednalo maximálně o 3 měsíce. Dopolední docházka 2 x týdně stojí v námi vybraných Montessori jesličkách 3490 Kč/ měsíc, takže bych v daňovém přiznání uplatňovala slevu ve výši 10 470 Kč. Nevyužiji maximum, ale i tak je to pro mě výhodné. Už teď vím, že bych tuto částku jinak odvedla státu na dani. Takto ji mohu poslat do ekonomiky ve formě školného, které zaplatím konkrétní instituci, jenž jsem sama vybrala 🙂 & ještě k tomu mi někdo pohlídá dítě :)).


Pro úplnost doplním, že za hodinovou adaptaci se platí 150 Kč. Tu si ale také mohu zahrnout do nárokované slevy za umístnění, za předpokladu, že budu mít na vše daňový doklad, který pak přiložím k daňovému přiznání.

M.M.

Jako oficiální zdroj k tvorbě tohoto článku mi posloužil portál Finanční správy ČR.