Jestli si právě připravujete výbavičku pro svoje miminko, možná se vám budou hodit ještě nějaké #mazanétipy. K dnešnímu dni je Medě sice jen 8 měsíců a kousek, ale už dokáži vyhodnotit, co mi v začátcích skutečně pomohlo.

PÉŘOVÁ ZAVINOVAČKA

Číslo 1 je za mě bezesporu péřová zavinovačka. Klasickou nadýchanou péřovou zavinovačku jsme používali od narození až do začátku června, nepřetržitě. Jsem si skoro jistá, že kdyby se Meda bývala narodila na podzim, prožila by v ní veškerý dosavadní život. Zavinování naprosto miluje, takže s přibývajícím teplem jsem musela vymyslet náhradní řešení ve formě metrové zavinovačky z lehčího a prodyšnějšího materiálu. Teď už zavinovačku používáme jen na uspávání v krizovějších situacích, kdy potřebuje takzvaně „ponosit“, protože má nějaké trápení a není schopna usnout sama.
Pokud hledáte levnější alternativu, zkuste se zeptat babičky, zda nemá uložený bavlněný povlak z retro zavinovačky po vás. Materiál bude pravděpodobně 100% bavlna s vysokou gramáží, takže dost možná i kvalitnější, než seženete na trhu dnes. Pak stačí dokoupit jen péřovou výplň, třeba tady. (E-shop nevypadá nic moc, ale peříčková vložka z něj je top).

ČERVENÉ SVĚTLO

Druhá vychytávka, na kterou přišel můj manžel, je červené světlo na svícení během noci. Už v porodnici mě trápilo, že tam nebyla možnost rozsvítit si v noci jen menší světlo na přebalování nebo zkontrolování miminka, takže jsem si do vozíčku/ pojízdné postýlky svítila mobilem. Zpětně jsem pak objevila na instagramu #mazanytip od Marušky CoSiDneska, která doporučila dotykové tlumené světýlko na tužkové baterie. Manžel ale přišel s hodně pokročilou variantou, a vyměnil nám doma žárovky po celém bytě na chytré řešení Hue od Philipsu. Do ložnice a na přebalování mi nastavil červenou barvu osvícení s intenzitou 5 %, na jeden klik. Já vidím dostatečně na vše, co potřebuji, miminko to neprobere a manžel si vlastně zajistil nerušený spánek i pro sebe. Teď během korona pandemie trávíme hodně času na chalupě, kde bohužel chytrou domácnost rozhodně nemáme :D. Tam jsem si poradila tak, že jsem na starožitnou stolní lampičku, se stínítkem z broušeného skla, navlékla červený potah od polštáře. Designovka to teda není, ale pořád to hodnotím lépe než světýlko na telefonu.

HOUPÁTKO BABYBJORN

Top 3 určitě znáte – je to houpátko / sedátko BabyBjorn. Fyzioterpeutka ho sice příliš nedoporučovala, ale my jej používali téměř od začátku na pohupování, a teď později i při krmení. A proč BabyBjorn považuji za tak „revoluční“ vychytávku? Naše Meda v něm ráda seděla a se zájmem pozorovala třeba točící se pračku nebo jsem ji v létě nechávala na balkónu sledovat chvějící se listí na stromech. Pro mě to znamenalo, v lepším případě, i celých 30 minut klidu na práci navíc. Na první pohled se to nezdá jako mazaná investice (PC se pohybuje obvykle kolem 4200 Kč), ale podařilo se mi jej sehnat díky kombinaci slevových kódů nové za 3060 Kč. Od zboží si vždy schovávám originální obal, manuály i fakturu. Díky této šetrnosti se mi pak daří draží věci prodat za moji kupní cenu nebo jen s opravdu minimální ztrátou.

Teď už asi bez pořadí, ale mám tu ještě pár věcí, které se mi na začátku mateřství zdály jako zbytečné, ale nakonec jsem je používala nebo používám každý den:

  • pratelné přebalovací podložky (pořídila jsem si celkem 4 a myslím, že mi ušetřily minimálně sto jednorázových);
  • držák na kafe ke kočárku;
  • síťovka na kočárek (dělám do ní menší nákupy v supermarketu a nemusím tak tahat nákupní košík);
  • termoska na příkrmy (používám ji třeba i jen doma, že do ní uvařím příkrm během Meduščina dopoledního spánku);
  • rukávník nebo rukavice na kočárek (v samotném vlněném rukávníku mi byla zima, takže jsem si do něj ještě přikoupila vlněné rukavice);
  • a pokud plánujete chodit na plavání, tak mně přijde praktický dětský župan s kapucí.

V příštím životě bych určitě chtěla vyzkoušet hrací kolotoč nad dětskou postýlku. Věřím, že by mě nahradil při uspávání během dne.

A taky slunečník ke kočárku, abych nemusela používat plenu jako clonu a neustále ji posouvat, aby mělo miminko dostatek vzduch, a zároveň mu nesvítilo přímé slunce do očí.
(Ten jsem chtěla koupit už v současném životě, ale bohužel byl neustále beznadějně vyprodaný.)

CO NEKUPOVAT PRO MIMINKO

Co bych naopak nedoporučila a zpětně mi to přišlo jako vyhozené peníze:

  • fusak do autosedačky (využili jsme pouze na cestu z porodnice a 1. návštěvu pediatra, pak už stačila vždy obyčejná dečka);
  • digitální chůvička (pokud bydlíte v bytě nebo vaše mimi spí pouze za jedněmi zavřenými dveřmi, tak sebemenší pláč uslyšíte i bez chůvičky)
  • moskytiéra na kočárek (vytáhla jsem ji 1x v létě, a to ještě jen kvůli tomu, abych si ospravedlnila její pořízení).

Monitor dechu, ani odsávačku jsem nepořizovala. A ani jednou mě zatím nenapadlo, že bych něco takového mohla potřebovat.

Celkem diskutovaný je ještě šátek a nosítko. Osobní zkušenost mám pouze s nosítkem Ergobaby, se kterým jsem moc spokojená. Ale nepovažuji jej za nutnou položku do výbavy. Nicméně, občas se opravdu hodí, ač se nijak cíleně nesnažím o „kontaktní rodičovství“. Nosítko využívám při přesunu do podzemích garáží, kolem 3. a 4. měsíce i ze zoufalství doma na uspávání, na krátké pochůzky (odnést balíček do Zásilkovny, koupit jednu zapomenutou věc do večerky) nebo procházky kolem bloku (abych zabila čas před koupáním, když doma už není s Medou k vydržení). Nebo se mi hodí, když jezdíme autem a někde jen na skok zastavujeme – třeba na nákup. Za mě tedy využívaná, ale ne nezbytná věc.

Jestli se vám osvědčila ještě nějaká další (ideálně neprofláklá) vychytávka, tak mi jí určitě napište, ráda si ji zařadím jako další bod na seznam do příštího života – hned vedle kolotoče a slunečníku! Děkuji.