O své první těhotenské excelovské tabulce jsem se vám už zmínila. Přecházela jí ale ještě jedna verze, v níž jsem si „propočítávala“,  kdy by se mi těhotenství nejlépe „hodilo“ s ohledem na ostatní životní plány. Brala jsem v úvahu dokončení všech studijních aktivit, svatbu, cestování, nebo třeba doběhnutí operativního leasingu na auto. Opět se vám to může zdát přehnané, já vím. Navíc když se otěhotnění ani přesně naplánovat nedá. Tady vám dávám za pravdu, protože tenhle Ganttův diagram mi příliš přesně nefungoval.

Na první záložce jsem sledovala, na kolik mě, jako nastávající maminku, vyjde těhotenství.
Doporučuji si od samého začátku schovávat účtenky, jak z lékárny, tak od gynekologa nebo za cvičení/ přípravné kurzy pro těhotné. V dalším článku se totiž budu věnovat tomu, jak je možné získat alespoň část těchto výdajů zpět přes zdravotní pojišťovnu

Abychom se chápali správně, tak připomínám, že můj přístup není založený na tom, abych utratila nula a nepořídila si nic, ale abych měla vždy co nejlepší komfort za co nejpřijatelnější finance. Možná by se víc hodilo napsat, že jsem taková efektivní matka 🙂
Na základě mého seznamu si tedy můžete udělat obrázek, kolik co „stojí“ a jestli se vám taková investice vyplatí nebo zda je lepší se rozhodnout pro nějakou alternativu.

A co jsem si tedy pořizovala?

Kyselinu listovou
Co se týče leků, vitamínů nebo doplňků stravy, preferuji vždy co nejvíce přírodní varianty. Jednu krabičku kyseliny listové jsem si však na doporučení mojí paní doktorky na prvních cca 60 dní pořídila. Další „vitamíny“ mi už ale zakázala, prý abych pak neměla čtyř nebo pětikilové mimino.

Screeningy
U gynekologa mám tzv. roční kartu, která za příplatek zajištuje klientům určitý nadstandardní přístup. Dokupovala jsem tedy „jen“ upgrade na těhotenskou kartu, která zahrnuje všechna nezbytná i zbytná vyšetření během těhotenství.
Kvalita zdravotní péče byla pro mě nejzásadnější, tudíž se projevila i jako nejdražší položka tohoto seznamu (necelé 4 tisíce). Pokud u této položky chcete co nejnižší náklady, tak je možné platit jen prvotrimestrální screening, který se pohybuje okolo 1100 -1300 Kč. Toto vyšetření bohužel nehradí zdravotní pojišťovna, ale některé na něj zpětně přispívají. Já si u OZP nechala část poplatků za těhotenskou kartu proplatit výměnou za nastřádané bonusové kredity.

Těhotenské oblečení
Zpětně mohu říct, že stačí jedny jeany nebo „slušnější kalhoty“ a dvoje legíny. Koupila jsem toho samozřejmě víc, ale s odstupem času musím uznat, že třeba ten super těhotenský svetr na velké kulaté břicho jsem stejně poslední dva měsíce nenosila, protože na spodní část těla jsem si byla schopna navléci už jen legíny, a ty se svetrem do pasu opravdu nosit nechcete:) První trimestr nebylo třeba vůbec nic speciálního, 4.-6. měsíc jsem využila nejvíc těhotenské jeany a na poslední trimestr už jen legíny a punčocháče. Takže za mě doporučuji oversized věci z bězného šatníku, volnější šaty a ke všemu superpohodlné legíny nebo bokové punčocháče (mají vyhodu, že končí těsně pod břichem). Za mě těhotenský šatník tedy obnáší: jedny MAMA kalhoty z HM a bambusové těhotenské legíny Reparada🎀. HM jeggins se prodávají i na Vinted okolo dvou set a legíny seženete samozřejmě taky levnější (dobré hodnocení mají například ty z Lidlu). Každopádně cost per wear je i u nových kousků velmi slušné 🙂

Krémy a oleje proti striím
Za ty jsem dala celé jmění, ač jsem si pokaždé hledala nejvýhodnější cenu za ml BiOilu a nakoupila si vždy po třech kusech do zásoby. Celkem jsem vypotřebovala asi 11 lahviček/tub produktů určených na prevenci strií. Ale byla to investice, která se mi vyplatila a nemám ani jednu prasklinku 🙂 Vedle krémů a olejů mě mazání stálo navíc ještě dvě noční košile, které těmi produkty tak nasákly, že po porodu putovaly nelítostně do koše.

Cvičení
Nejsem žádná trenérka ani fyzioterapeutka, takže vám raději nechci v tomto směru nic radit. Posledních dvanáct let mám vždy roční členství ve fitku (a v mladí jsem vrcholově sportovala), chodila jsem tedy na skupinové cvičení jógy nebo individuálně do posilovny až do konce 7. měsíce. Posilování břicha a odrazy/dopady jsem úplně vyřadila,  se vším ostatním jsem pokračovala dál, až do posledního trimestru. Jednak jsem nechtěla přibrat víc, než bylo potřeba, a taky mi bylo líto propadnutého členství (moje klasika, #kolenovrt). Naštěstí obě obavy byly zbytečné. Nabrala jsem celkem 11 kilo a z toho 7 zůstalo hned v porodnici. A jelikož chodím do fitka s nejlepším zákaznickým servisem v Praze, tak mi vyšli vstříc s přerušením členství 🙂 Někdy stačí poprosit a vysvětlit důvod.

Předporodní kurz
Jelikož jsem viděla minimálně patnáct youtubových videí o přípravě na porod, pročetla všechny „mama blogísky“, hodnotím předporodní kurz zpětně jako naprosto zbytečný. Jako prvorodička jsem ho ale pro klid duše samozřejmě absolvovala (v porodnici na Bulovce, kde jsem byla i registrovaná). Rychlokurz (2x 2 hodinová lekce) stál 600 Kč, a zpětně mi jej proplatila zdravotní pojišťovna. 

Balíček věcí do porodnice
Poporodní vložky – využila jsem asi 20 obřích vložek a 20 těch menších
Poporodní kalhotky – 6 kusů, doporučuji koupit o číslo nebo klidně dvě větší, budou vám pohodlnější (poslední, co po porodu chcete, aby vás tam dole něco škrtilo:D)
Prsní vložky – v porodnici by mi stačil jeden pár (kvůli ochraně podprsenky od žlutého lanolinu), protože první dva dny mi žádné mateřské mléko téměř neteklo. Rozhodně ne tolik, abych ho musela chytat do nějakých vložek. Doma jsem je ale využívala po celou dobu plného kojení, tedy půl roku. Denně je potřeba čistý pár, takže klidně 360 prsních vložek. Uff. Kdo nechce investovat do jednorázových, existuje ekonomičtější a hlavně ekologičtější pratelná bambusová varianta. Bambusových stačí na celou dobu tolik, jak rychle vám stačí uschnout (za mě se 4 páry bambsových rovnají 180 párům jednorázovým).
Purelan/ Pure Lanolin – za první týden jsem vymazala snad celou jednu 100 g tubu. Pak už mě kojení nebolelo, takže druhé balení jsem ani nespotřebovala celé. Zbytek ještě teď příležitostně používám místo balzámu na rty.
Tady se ceny za jednotlivé položky liší podle značky a kvality. Jen pro představu: 40 kvalitních poporodních vložek (kupovaných v akci, samozřejmě) vyšlo na 350 Kč, šestery poporodní kalhotky 280 Kč, dvě velká balení Purelanu dohromady 500 Kč a prsní vložky raději nepočítám 🙂

Porodní náklady 
To bude stručné. Samotný porod a následný pobyt v porodnici mě stál nula. Respektive jsem měla vše hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a na služby Centra porodní asistence na Bulovce si rozhodně nemohu stěžovat. Naopak, ráda bych dodatečně vychválila a poděkovala své porodní asistentce. Měla jsem totiž obrovské štěstí, že ve službě byla Alžběta Samková. Před porodem jsem se teda dušovala, že budu hned po příjezdu na vrátnici hlásit zájem o nadstandard. Nakonec jsem byla ráda, že jsem ráda, a to doslova! Kapacita porodnice i oddělení šestinedělí byla totiž totálně vyčerpaná. Zázrakem na mě vyšlo úplně poslední místo na třílůžkovém pokoji na šestinedělí. Což byla jediná možná varianta, jak mít miminko od samého začátku u sebe.

Vitakarta proplacení účetenky od zdravotní pojišťovny
Pro ilustraci přidávám printscreen ze své Vitakarty (maximální částky vždy závisí na počtu nasbíraných bodů nebo na výši fondu podporující prevenci u vaší konkrétní zdravotní pojišťovny!)

Čaje pro kojící matky
V šestinedělí jsem nepila skoro nic jiného, takže jsem měla možnost vyzkoušet snad všechny dostupné varianty a značky. Chuť fenyklu & kmínu je prostě nic moc, ale zvykla jsem si. Jako nejchutnější hodnotím granule Hipp. V letních měsících navíc oceníte, že se dá připravit i jako ledový čaj👌🏼 nebo jsem si jej později přidávala k normálnímu sáčkovému čaji. 

A CO SPECIÁLNÍ OBLEČENÍ NA KOJENÍ?

Kojicí podprsenky
Pořídila jsem si původně tři bezešvé, co vypadají jako sportovní top, a nosila jsem je už ke konci těhotenství. Trošku se stydím přiznat, že jsem je objednala na Aliexpressu, ale jsem přesvědčená o tom, že jsou to ty samé kojicí podprsenky, které se běžně prodávají v českých obchodech –  jen mají třeba hezčí obal. Prohlížela jsem si je totiž v kamenné prodejně a vypadaly na chlup stejně. Jen místo 150 Kč za kus stály 1500 Kč. Navíc bílá a béžová dostala zabrat už v porodnici. Lanolin (Purelan) je žlutý a bohužel nelze skoro vyprat. Takže doporučuju dávat si vložku do podprsenky od první minuty, i když vám žádné mlezivo ani mateřské mléko ještě neteče. Jen tak se dají podprsenky uchránit od fleků. Kupovala jsem si bílou, tělovou, černou. A pak dodateně ještě znovu tělovou a světle růžovou. Zpětně hodnotím, že by bylo nejlepší koupit klidně tři stejné kojicí podprsenky v tělové barvě. Tělová totiž není vidět pod žádnou barvou oblečení, takže odpadá starost o barevné sladění topu, a ušetříte si drahocené minuty koukáním do skříně.

Kojicí oblečení
Co se mi rozhodně vyplatilo, byla kojicí tílka. Nosila jsem je prakticky nonstop. Díky nim nepotřebujete už téměř žádné další speciálně uzpůsobené oblečení. V chladnějším období si přes tílko oblečete klasické tričko, které na kojení vyhnrete, ale zároveň nebudete mít pak holá záda ani břicho. Diskrétnější kojicí oblečení, u které se třeba jen vyhnruje horní díl, se může hodit při návštěvě kavárny či restaurace. Já neodolala českým kouskům Reparada a pořídila si jedno bambusové tričko (právě se zmiňovaným „horním“ vyhrnováním) a MAMA šaty ve kterých jsem pak absolovala všechny rodinné návštěvy. S nákupem oblečení ale vyčkejte raději až po porodu, až budete mít jistotu, že jej skutečně využijete.