To, že nákup Louis Vuitton kabelky byl přešlap mého mládí, už jsem psala. Jestli jsem si z toho vzala nějaké ponaučení, tak to, že bych si měla při každé větší investici promyslet, zda tu danou věc opravdu využiji. Ráda používám slovo „umořím“.

V ideálním případě si tedy ještě před koupí nějakého kousku oblečení představím, kolikrát a na jakou příležitost si ji tak asi vezmu.

VÝPOČET CENY ZA JEDNO NOŠENÍ

Rovnice pro Cost Per Wear je jednoduchá = cena předmětu/ počet nošení.

Já mám třeba pomyslnou hranici pro CPW u dražších kousků stovku. Zdá se vám to hodně? Nebo málo? Zkoušeli jste si to někdy spočítat pro nějaký svůj hadřík, boty nebo kabelku? Válí se vám ve skříně něco, co jste neměli ani jednou na sobě?

Jediné, jak se můžete ze špatnýho pořízení „vykoupit“, je prodat věc dál. Za mě nejvíc frčí Vinted, doporučuji! CPW je pak hned veselejší = (nákupní cena – prodejní cena)/počet nošení.

M.M.

Tahle jednoduchá matematika platí i pro dětský šatník a dětské potřeby. Jestli třeba váháte, zda koupit pro dcerušku na vítání občánků luxusní šatičky za 1500 Kč, tak si „zvažte“, jakou má pro vás hodnotu „ta“ hezká fotka na památku nebo „ten“ pocit, že máte nejvíc vyšňořené mimino z celého sálu 🙂

Jelikož jsem také chtěla hezký fotky naší Medušky, tak jsem pořídila v 50% slevě bílé krajkové boho šatičky, které jsem pak se ztrátou 20 Kč prodala na Vinted 🙂 Koupila si je další maminka a její holčička si šatičky prý vezme na křtiny. Tak z tohohle mám vždy radost!

Dnes na evidování existují i aplikace, třeba český start-up Alpaca umožňuje sledování nákladů na nošení jedním klikem. Nahrajete si fotku produktu, zadáte pořizovací cenu a pak jen přičtete každé další nošení. Alpaca sama vypočítá, na kolik vás jedno nošení přišlo. Pokud víte o nějaké lepší appce, ráda si ji vyzkouším.

Pokud chcete být ještě o krok dál na cestě k udržitelné (dětské i dospělé) módě, doporučuji instagramový profil Slowfemme. A já vám příště povím o pravidle „one in, one out„, díky kterému už nebudete potřebovat nafukovací skříň!