Snad všechny nastávající maminky vynaloží velké úsilí a energii na přípravu na porod. Chodí na tři druhy předporodních kurzů, dívají se na youtubový videa o přirozeném porodu a neustále si kontrolují tašku do porodnice, jestli už v ní mají vše, co (si myslí, že) budou potřebovat. Teda alespoň v mém okolí tomu tak bylo. A zpětně jsem se shodly, že by bylo dobrý se připravit i na to, co přijde “po tom i potom”, a tím teď nemyslím jen šestinedělí a péči o miminko. Za mě, čím konkrétněji si své budoucí fungování představíte, tím lépe se na realitu můžete připravit.

Samozřejmě nikdo vám není schopen garantovat, že to pak půjde přesně podle představovaného plánu. Já se třeba ze všeho nejvíce těšila, až budu na mateřské vysedávat v hipsterských kavárnách nebo nově otevřených bistrech, a postupně ochutnávat všechny dezerty. Bohužel se mi Meda narodila přesně v den nula první české vlny koronaviru, takže jsem si na kafe musela docela počkat – to první vytoužené jsem usrkávala z jednorázového kelímku pod rouškou. Ale můj původní plán byl mít našetřeno na “kávičkový životní styl” na tři roky dopředu.

Ať už si svojí mateřskou představujete jakkoliv, asi bude něco stát a je přinejmenším hřejivý pocit vědět, že “na to budete mít”. Někdo ale dokáže vystačit jen s příspěvky od státu. Já si to chtěla nejdřív vyzkoušet nanečisto, tedy ještě v době, kdy jsem těhotenské břicho ještě neměla.

APLIKACE SPENDEE NA SPRÁVU FINANCÍ

Naposledy jsem každý utracený cent zapisovala během semestru v Kanadě, takže jsem tuto praxi jednoduše zopakovala. Nejdříve jsem si do tabulky sepsala náklady, které platím každý měsíc, skoro ještě než se vůbec nadechnu, že přeskočil kalendář zase na 1. den v měsíci: zálohy na bydlení, energie (PRE), paušál & pevný internet, zálohy na sociální a zdravotní, vč. nemocenské (jsem OSVČ), kupony na MHD, Spotify, členství ve fitku, manikúra & pediúra. Kolik utratím za kávičky, restaurace, celkově za potraviny nebo drogérii jsem už tolik přehled neměla. Oprášila jsem aplikaci Spendee a začala si poctivě zapisovat každou jednotlivou účtenku a zařazovat jí do příslušné kategorie. Hned za první měsíc mi vyšla lehce menší částka, než jsem původně předpokládala. Což bylo podle mě právě v důsledku přesného sledování útraty. Nejspíš se mé podvědomí už automaticky začalo připravovat na menší rozpočet.

OSOBNÍ ROZPOČET

A jaká položka se dá tedy ponížit, aniž by vám klesl dosavadní standard?

  1. Paušál & pevný internet – kontrolovala jsem, jestli skutečně vyčerpám celý balíček dat, a jakmile jsem začala zkoumat paušály, zacílila na mě i konkurenční nabídka, která mě nenechala chladnou -> obětovala jsem čas na informativní hovor s konkurenčním operátorem, a pak ještě dva s mým dosavadním poskytovatelem, ale výsledek mě pozitivně překvapil. Nakonec jsem dosáhla asi trojnásobného počtu dat, jenž není schopná vyčerpat snad celá naše domácnost dohromady, a hlavně za poloviční cenu. Radost mám zatím i každý další měsíc, pokaždé když mi přijde faktura na polovinu původní ceny.
  2. Zálohy na sociální a zdravotní (vč. nemocenského příspěvku) – tyto platby odpadají zcela. Platbám na nemocenské pojištění u OSVČ se budu ještě věnovat, protože se od nich odvíjí nárok a výše peněžité pomoci v mateřství = “mateřské”.
  3. MHD/ Lítačka – s ohledem na politická rozhodnutí nevím, do kdy bude tato výhoda platit, ale aktuálně jezdíte v pražské MHD jako doprovod dítěte do 3 let věku zdarma, takže z této položky se stane rázem také nula! Potřebujete k tomu jen 20 Kč na průkazku dítěte, kterou si vyřídíte na dopravním podniku nebo občanku (miminka).
  4. Spotify – mám rodinný účet s kamarády, kde přispívám 40 Kč na naší “rodiny”, takže tenhle poplatek si opravdu píši jen pro pořádek. Navíc pouštění zpívánek pro malou je k nezaplacení.
  5. Do fitka nejspíš také nebudete nějaký pátek chodit – já teda určitě ne. Bydlíme ale v kopci, takže si sportovní aktivitu mohu dopřát někdy i 3x denně.
  6. Mani & pedi – celý svůj “předmateřský” život jsem chodila poctivě každých 14 dní, protože pohled na odrůstající gelové nehty mě rozčiloval. Ihned po prvním ultrazvuku mě ale doktorka vyděsila, jak mohou být umělé nehty nebezpečné pro plod, že jsem se jich ještě týž týden zbavila.

Je mi jasné, že veškeré náklady jsou hodně individuální. Jen jsem chtěla ukázat, že spoustu z nich můžete ponížit, nebo dokonce eliminovat, a nebude vás to stát téměř žádné úsilí.

A na závěr si dovolím ještě jedej můj oblíbený příklad, který můj životní standard vždy zachrání:

“Když si nekoupím další kabelku za 3 tisíce, kterou stejně s kočárkem nevyužiji, tak si mohu dopřát kávičku se zákuskem každý všední den v měsíci.”

Klidně se se mnou podělte o váš příklad, čeho se můžete bez újmy vzdát, a zaručit si tak vysněný standard na mateřské/ rodičovské.